neděle 7. června 2015

Andělský moučník

Narodila jsem se v tom nejlepším měsíci v roce. Náladovost a dvojakost blížence sice není zase taková výhra, zato každoročně kolem narozenin mohu na zahradě trhat první lahodné červené jahody, kterým napodobeniny z obchoďáku nesahají ani po kořínky. A ačkoli mám jahodové moučníky ze všech nejradši, nic se nevyrovná chuti čerstvé jahody právě utržené na záhonku. To je ten nejlepší recept ze všech. Hned za ním ale následuje Andělský moučník. Zhmotnělá vzpomínka na dětství a vstupenka do jahodovo-čokoládového nebe. Je to další z receptů mojí maminky:

Andělský moučník

Měkkoučký piškot, šťavnaté jahody, sladký sníh a neodolatelná čokoládová poleva, to jsou čtyři schody vedoucí k abolsolutní spokojenosti. Ne nadarmo se tenhle moučník jmenuje "andělský". Navíc vám pomůže spotřebovat bílky nahromaděné v mrazáku - budete jich potřebovat pět.


Angel Strawberry Cake

vyšší plech 31 x 21 cm

Ingredience:

/piškot/
5 vajec - bílky a žloutky zvlášť (obojí přijde do piškotu, na sníh potřebujete dalších 5 bílků)
špetka soli
20 dkg cukru krupice
1 vanilkový cukr
5 lžic teplé vody
20 dkg polohrubé mouky
1 prášek do pečiva

/sníh/
5 bílků (používáte-li mražené, nechte je rozmrznout do pokojové teploty)
250 g moučkového cukru

/poleva/
10 dkg másla
4 lžíce mléka
6 lžic moučkového cukru
2 lžíce kakaa
2 lžíce solamylu
10 dkg čokolády na vaření

+ čerstvé omyté a okapané jahody

Postup:
Na piškot oddělíme bílky od žloutků a z bílků vyšleháme se špetkou soli tuhý sníh.
Žloutky vyšleháme s oběma cukry a vodou do světlé pěny.
Do žloutkové směsi postupně ručně zlehka ručně vmícháme po částech mouku smíchanou s práškem do pečiva a sníh z bílků. Mícháme pouze lehce, aby z těsta neunikl vzduch, který nám při pečení zařídí nadýchanost piškotu. Těsto nalijeme na vymazaný a vysypaný (nebo pečícím papírem vyložený) plech a pečeme na 160 stupňů cca 30 minut do zezlátnutí a dokud špejle zapíchnutá do těsta není suchá a bez nalepených drobečků. Pozor - troubu neotevíráme a do těsta nepícháme minimálně těch 30 minut, jinak splaskne.
Upečený piškot necháme vychladnout.

Na přípravu sněhové vrstvy si připravíme vodní lázeň - do většího hrnce dáme trochu vody a postavíme nad něj menší hrnec či misku tak, aby se vody nedotýkala. Přivedeme k varu a ztlumíme plamen na minimum. Takto nad parou začneme šlehat 5 bílků, do kterých postupně přidáváme za stálého šlehání cukr, dokud nevznikne tuhý sníh (dle velikosti bílků je možné, že budete muset ještě pár lžic cukru přidat).

Na vychladlý piškot hustě poskládáme jahody (ideálně celé, aby se piškot příliš nenasákl šťávou z rozkrojených jahod), na ně rozetřeme sladký sníh a celý moučník dáme na 5 - 8 minut zasušit do trouby při 80 - 100 stupních do zezlátnutí (hlídat, jde to rychle! Kdo má, tak nastaví horní pečení, jde použít i gril).

Na polevu rozehřejeme máslo, přidáme mléko a směs moučkového cukru, kakaa a solamylu. Dobře rozmícháme a nakonec ve směsi necháme rozpustit jednu čokoládu na vaření.

Vlažnou polevou přelijeme moučník a dáme ho do chladna. Výhodou této polevy je, že neztuhne úplně, takže se dá moučník dobře krájet. Doporučuji ho krájet ostrým nožem, který namočíte do horké vody a otřete.

Andělský moučník je nejlepší hned první den. Vsadím se, že o moc déle vám stejně nevydrží :) Není ale k zahození ani druhý den, kdy už piškot nasákne šťávou z jahod a vlhkostí ze sněhu. Zkrátka dobrota.


Angel Strawberry Cake


Ať se povede a užívejte si jahodovou sezónu!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...