Dýňový koláč peču jednou do roka, většinou v říjnu nebo v listopadu, kdy na mě přichází ta správná skořicově-kořeněná nálada a dýně na mě v obchodech mrkají z každého regálu. Je to jeden z těch správně podzimních moučníků, které k tomuto období prostě patří. Pro mě navíc ještě přináší vzpomínky na lidi a chvíle, které nechci zapomenout. Na jejich počest a také trochu v duchu blížícího se díkůvzdání jsem proto tenhle víkend upekla Dýňový koláč / Pumpkin pie
Nezvyklá chuť koláče provoněného kořením stojí za vyzkoušení.
průměr 26 cm Ingredience /těsto/ 115 g studeného másla 175 g hladké mouky 2 lžíce krupicového cukru špetka soli 30 ml ledové vody /náplň/ 450 - 500 g dýňového pyré (z malé, cca 600g dýně Hokkaido) 3 vejce 150 ml neslazeného kondenzovaného mléka 1 lžička vanilkového extraktu 120 g třtinového cukru 1,5 lžičky skořice 1/2 lžičkymletého hřebíčku 1/2 lžičky kardamomu 1/2 lžičky mletého zázvoru špetka soli Postup Na těsto smícháme mouku s cukrem a špetkou soli a nakrájíme do ní na kostičky studené máslo. Abychom se těsta co nejméně dotýkali, ze začátku pracujeme nožem - máslo v mouce dále krájíme a promícháváme, až vznikne směs podobná drobence. Přidáme ledovou vodu a rychle rukama propracujeme v hladké těsto. To zabalíme do potravinářské folie a dáme na 60 minut chladit do lednice. Dýni oloupeme, rozkrojíme a vyndáme semínka. Nakrájíme ji na větší kostky, zalijeme vodou a vaříme do měkka (cca 15 minut). Vodu slijeme, dýni necháme mírně vychladnout a rozmixujeme na pyré.
Troubu předehřejeme na 160 stupňů.
Koláčovou nebo dortovou formu o průměru 26 cm vymažeme máslem a vysypeme moukou. Těsto rozválíme do kruhu s průměrem o trochu větším, než je forma. Pomocí válečku těsto přeneseme do formy (narolujeme na váleček a nad formou opět rozrolujeme) a vytvarujeme 3 - 4 cm vysoké okraje. Formu s těstem vrátíme do lednice.
Třtinový cukr smícháme s kořením, vyspeme do dýňového pyré, přidáme kondenzované mléko, vanilkový extrakt, mírně prošlehaná vejce a promícháme do spojení ingrediencí. Náplň nalijeme na připravené těsto, vložíme do trouby, teplotu zvýšíme na 175 stupňů a pečeme cca 45 minut. Povrch koláče by měl být po upečení pevný, neměl by začít příliš hnědnout.
Chvátám, chvátám, nemám chvíli klid .... Tak tahle písnička mi zní v uších už pěkně dlouho a čím dál hlasitěji. Zkrátka nestíhám.
Kdo pomůže když - dítě onemocní v tu nejnevhodnější dobu? (ne že by pro to nějaká vhodná doba existovala) - lednice zeje prázdnotou? - valí se na vás termíny v práci? - nestíháte nakupovat? - nestíháte vařit? - nestíháte péct, natož psát blog? - nestíháte si už ani stěžovat na to, že nestíháte?
No ano, je to MAMINKA.
Nebudu si tu hrát na sofistikovanou superženu, která má time-management v malíku a bravurně zvládá kloubit práci s péčí o rodinu a domácnost. Tuhle disciplínu z vyšší dívčí ještě nemám úplně vychytanou a tak se mi pomoc hodí. A mám takové tušení, že v tom nejsem sama ... Dnes pro vás nemám ani tak úplně recept jako tip na vylepšení klasického jablečného štrůdlu, bez kterého si podzimní dny většina z nás snad ani neumí představit. A jak asi tušíte, autorkou zlepšováku a všech štrůdlů zkonzumovaných letos na podzim u nás doma není nikdo jiný, než moje maminka: Vylepšený štrůdl Moderní babičky na plný úvazek nemají času nazbyt a hrdě používají kupované listové těsto, pěkně rozválené a připravené k naplnění.
Ne, náš zlepšovák netkví v nějaké nové převratné technice vrstvení, plnění či motání známé štrůdlové nohy - i u tohoto štrůdlu budete postupovat klasicky: - uplácat těsto a rozválet ho (ehm, vyndat z obalu a rozrolovat) - posypat strouhankou / kokosem - naplnit strouhanými jablky a přidat, co máte rádi - rozinky, ořechy, mandle ... - posypat skořicovým cukrem - zamotat - potřít rozpuštěným máslem - upéct - pocukrovat - vychutnat ke kafíčku A kde je tedy ten zlepšovák? Přidejte si ho nahoru do bodu tři - na vrstvu jablek zkuste dát plátky hrušky, půlky švestek (čerstvé nebo z mrazáku) - ideálně rovnou obojí. Souhra chutí jablek a hrušek s nakysle svěžími švestkami dokáže divy. Ozkoušeno. Potvrzeno. Tak já zase běžím. To víte: Chvátám, chvátám, nemám chvíli klid ...
A co vy? Máte nějaký tip na vylepšení klasického štrůdlu?