Původně jsem vám tu chtěla napsat recept na jahodové knedlíky. Výborné knedlíky z tvarohového těsta, plněné šťavnatými jahodami. Jenže než jsem se k tomu dostala, zaplavilo internet tolik ovocně knedlíkových receptů, že jsem se rozhodla podělit se místo nošení dříví do lesa o jiný recept, který by se vám mohl už brzy hodit. Ať už budete slavit pěkné vysvědčení, začátek prázdnin nebo něčí svátek či narozeniny, na slavnostním stole přece nemůže chybět dort.
Vanilkový dort s bezé a jahodami je ideální lehký letní dezert. Nadýchaný piškotový korpus se střídá s vanilkovým krémem, plátky jahod a sladkou bezé vrstvou. Je to trochu vylepšená verze mého oblíbeného základního vanilkového dortu, který je na oslavách zejména u mých rodičů nejžádanější. Takže pokud si chci zkusit něco nového, raději se ani neptám, jaký chtějí dort. Protože kdybych se zeptala, uslyším prosbu o ten "náš obyčený". Jenže on vůbec není obyčejný. Právě naopak. Ať už s bezé vrstvou nebo bez ní, politý čokoládovou ganache nebo jen pomazaný krémem, nadýchaný dort s čerstvým letním ovocem nikdy nezklame.
Vanilkový dort s bezé a jahodami
Ideální letní dort s nadýchaným piškotem, vanilkovým krémem, sladkým bezé a čerstvými jahodami.
průměr 26 cm
Ingredience
/korpus/
6 vajec - žloutky a bílky zvlášť (pokojová teplota)
špetka soli
3 lžíce horké vody
180 g cukru krupice
250 g polohrubé mouky
2 lžičky prášku do pečiva
/krém/
1 vanilkový pudink
400 ml mléka
150 g cukru moučka
200 g másla
/bezé/
3 bílky (pokojová teplota)
špetka soli
180 g cukru krystal
1 lžička kukuřičného škrobu
5 lžic kokosu (lze vynechat)
/na dokončení/
jahody nakrájené na plátky (cca 400 - 500 g)
cukrové perličky
Postup
Korpus doporučuji připravit den předem, bezé vrstvu klidně i dva-tři dny dopředu. Dokončení dortu v den oslavy (nebo večer před ní) pak bude mnohem rychlejší.
Na bezé vrstvu začneme šlehat bílky se špetkou soli a postupně do tuhnoucích bílků přisypeme cukr smíchaný se škrobem. Až sníh zhoustne a bude tvořit při vytažení metel šlehače pevné špičky, krátce zašleháme kokos. Na pečící papír obkreslíme tužkou dno formy, ve které budeme péct korpus. Papír obrátíme a bílkový sníh rozprostřeme v rovnoměrné vrstvě dovnitř kruhu, končíme cca 3 mm od okraje. Povrch uhladíme a sušíme v předehřáté troubě 1,5 hodiny na 110 stupňů. Hotové bezé by mělo jít dobře odloupnout od pečícího papíru. Pokud se ještě lepí, sušíme ho o něco déle. Necháme vychladnout na mřížce.
Korpus. Na internetu najdete řadu receptů a návodů, jak na ten správně nadýchaný piškotový korpus. Já už od svých pekařských začátků používám tento a zatím mne nezklamal:
Bílky vyšleháme se špetkou soli do pevného sněhu.
Do druhé mísy dáme žloutky, cukr a během šlehání přidáme tři lžíce horké vody. Šleháme tak dlouho, až se vytvoří světlá pěna a hmota zvětší svůj objem - ručním šlehačem to trvá zhruba 6 - 8 minut.
Ke konci šlehání žloutků zapneme troubu na 140 stupňů (horkovzdušná).
Do žloutkové pěny pak po částech zlehka už ručně vmícháme (jakoby zabalujeme) střídavě mouku smíchanou s práškem do pečiva a bílkový sníh. Pracujeme jemně, abychom z těsta nevyhnali pracně vytvořené vzduchové bublinky. Hotové těsto ihned nalijeme do dortové formy, jejíž dno jsme vyložili pečícím papírem (nebo papír skřípli do ráfku). Stěny formy nevymazáváme ani nevykládáme papírem, aby po nich těsto mohlo "šplhat".
Formu s těstem pak přeneseme do trouby s opatrností pyrotechnika, který přemisťuje vysoce citlivou trhavinu. Nechceme přeci přijít o vzduchové bublinky a už vůbec nechceme z trouby vytáhnout zdrcnutý korpus.
Formu umístíme do střední části trouby a pečeme 35 - 40 minut. Prvních třicet minut nás nesmí ani napadnout troubu otevřít! Když povrch korpusu začne zlátnout a je na dotek pevný, zapíchneme poblíž středu špejli, abychom zjistili, zda je propečený. Pokud špejli vytáhneme suchou a bez nalepeného těsta, je hotovo. Korpus vyndáme z trouby, propíchneme blízko středu ještě jednou kvůli unikání páry a formu dáme na mřížku, kde necháme korpus zcela vychladnout. Před vyndáním vychladlého korpusu z formy je třeba objet okraje ostrým nožem (pozor na poškrabání formy) nebo speciální silikonovou špachtlí.
Krém na dort vyžaduje trochu plánování. Ideálně večer nebo alespoň několik hodin předem si připravíme pudinkový základ z mléka, cukru a pudinkového prášku (postup stejný jako u klasického pudinku). Ihned po uvaření povrch pudinku zakryjeme igelitovým sáčkem či potravinářskou folií, aby se neudělal škraloup (položíme přímo na povrch pudinku, aby tam nemohl vzduch). Necháme vychladnout.
Máslo i pudink musí mít před šleháním stejnou teplotu, aby se krém nesrazil. Proto je vyndáme několik hodin předem z lednice, aby získaly pokojovou teplotu. Máslo je dobré nakrájet na slabší plátky.
Nejdříve našleháme máslo do nadýchané konzistence, trvá to zhruba 8 - 10 minut, někdo radí šlehat i déle. Pudink krátce prošleháme samotný a pak ho po lžících za stálého šlehání přidáváme do másla. Šleháme jen do spojení ingrediencí a vytvoření hladkého krému.
Kompletace dortu je pak už jednoduchá:
Korpus jednou prořízneme, spodní díl pomažeme krémem a poklademe plátky jahod, přiložíme bezé vrstvu, kterou opět lehce pomažeme krémem a poklademe jahodami a nakonec přiklopíme horní vrstvou korpusu. Zbytkem krému pomažeme povrch dortu a pomocí cukrářského sáčku můžeme vytvořit ozdobný okraj kolem okraje bezé vrstvy (jako na mé fotce nahoře).
Boky dortu nepomazávám, protože "nahatý" dort dá vyniknout jednotlivým vrstvám.
Dort pak už jen stačí dozdobit jahodami (postup na vytvoření jahodové květiny najdete tady) a cukrovými perličkami a dát na několik hodin vychladit do lednice. Aby jahody neoschly, doporučuji je potřít průhlednou dortovou želatinou.
Ať se povede!
Žádné komentáře:
Okomentovat