Všimli jste si, jak se dneska všemu říká "projekt"? Od zašroubování žárovky, přes vyplnění daňového přiznání až po výstavbu činžáku. Malých a velkých projektů řešíme denně spoustu. Teda ne že bychom zrovna stavěli každý den činžáky, ale výzev se najde i tak dost. Třeba i v kuchyni.
Pro mě "projekt"zahrnuje zpravidla několik fází - plánování, přípravu materiální a mnohdy i duševní, vlastní realizaci a hodnocení výsledku. Ideálně v tomto pořadí :)
Takže ve světle této skutečnosti je zřejmé, že většina mého kuchařského snažení se dá nazvat projektem. Tedy až na výjimky, kdy z různých důvodů zahrnujících časový pres, prázdnou lednici i náhlý záchvat kreativity ignoruji první dvě fáze a vrhám se střemhlav do vlastní realizace, což zpravidla obnáší zvýšenou hladinu adrenalinu a notnou dávku improvizace. Ale to je jiná kapitola.
Zpravidla se ale řadím mezi plánovače. Uvařit svíčkovou, upéct dort, ale i zabalit kufr na dovolenou je pro mě takovým projektem. Vlastně už bych si do životopisu mohla psát "projektová manažerka". A s dlouholetou praxí.
Ať už jste taky plánovači nebo ne, mám tady pro vás jeden velikonoční projekt.
A je to projekt se vším všudy - budete plánovat, budete se těšit a připravovat, budete realizovat a možná se při tom i trochu vztekat a nakonec i hodnotit:
Velikonoční Oreo "lízátka"
Sušenkovým lízátkům můžete dát spoustu podob.
Na Velikonoce se hodí ušáci, kuřátka i kudrnaté ovečky.
Návodů na sušenková lízátka neboli cookie pops koluje na internetu spousta a naprostá většina těch, které používají kupované sušenky, radí použít Oreo. Jako by v Americe ani jiné kulaté sušenky neexistovaly. Výrobce si musí mnout ruce. Černočerné sladkosladké sušenky tam mají evidentně výborný marketing, možná obsahují nějakou tajnou ingredienci způsobující závislost a nejspíš jde i o nějaké tajné spiknutí na nadnárodní úrovni, jelikož účinky jsou patrné už i u nás.
I já jsem v zájmu autenticity a také pro potěchu jisté malé osoby, která už pomalu podléhá vlně konzumu, použila Oreo. Vy se ale nestyďte sáhnout po libovolných plněných sušenkách kulatého tvaru (vyzkoušejte ale, zda jdou poloviny od sebe dobře oddělit, abyste mohli připevnit tyčku a neskončili s hromádkou drobků :)
Možná si říkáte, proč psát návody na něco tak jednoduchého, jako jsou sušenková lízátka. Prostě strčíme tyčku mezi sušenky, namočíme do rozpuštěné čokolády a ozdobíme. Hotovo. No kéž by. Při výrobě těchto krasavců na vás čeká pár úskalí, která vás už ale díky mému návodu nepřekvapí. Tou trnitou cestou jsem prošla za vás. Není zač :)
Takže budete potřebovat:
Oreo sušenky (nebo jiné kulaté plněné sušenky)
dřevěné tyčky - míchátka na nápoje (plochá míchátka se mi osvědčila lépe než klasické lízátkové tyčky)
bílé čokoládové čočky - nemůžu ani dost zdůraznit, jak je důležité vybrat opravdu kvalitní čokoládu
žluté gelové potravinářské barvivo
cukrové zdobení - očíčka (lze nahradit např. malými čokoládovými čočkami), srdíčka na nos, kytičky na ozdobu apod.
oranžové gumové bonbóny na kuřecí zobáčky (použila jsem JoJo Vexta)
bílé velké marshmallow bonbóny
Hned v úvodu na vás čeká první úskalí. Je třeba opatrně oddělit obě poloviny sušenky od sebe, vydlábnout tyčkou kousek náplně, kápnout tam trochu rozpuštěné čokolády, vložit tyčku, přiklopit a nechat chvíli zaschnout:
Hromada rozlámaných sušenek je mi svědkem, že tyčku v 99 % procenech případů nejde do sušenky zasunout bez "otevření" sušenky. Druhá hromada rozlámaných sušenek dokládá, že buď je reklama "otoč a omlékuj" zavádějící, nebo já jsem nemehlo, jelikož spousta sušenek skončila ve fázi "otoč" na kusy. Řekněme, že to bylo vadnou várkou sušenek a rozhodně by vás to nemělo od sušenkového projektu odradit :)
Tak. Sotva jste se vzpamatovali z fáze jedna a zametli všechny drobky, čeká vás druhá výzva - namočit sušenku do čokolády. Přiznám se bez mučení, že se namáčení čehokoli do čokolády zpravidla důsledně vyhýbám, jelikož se mnou čokoláda většinou odmítá spolupracovat. Vyberte proto kvalitní, která se dobře rozpustí, a ušetříte si nervy. Čokoládu nebo čokoládové čočky rozpusťte ve vodní lázni, pak do čokolády ponořte sušenku, nechte trochu okapat a položte na alobal. Před zaschnutím čokolády rychle přilepte oči, nos a další zdobení. Po zaschnutí sloupněte sušenku z alobalu a případnou steklou čokoládu opatrně ořízněte ostrým nožem. Moje čokoláda byla příliš řídká a pomalu tuhla (v téhle fázi jsem se opravdu vyvztekala, jelikož čokoláda mi stékala a nechtěla na sušenkách držet, což je mimochodem přesný opak mého běžného problému s bílou čokoládou, kdy se naopak nechce rozpouštět a o namáčení nemůže být řeč), tudíž jsem nemohla nechat sušenky zaschnout "na stojato" třeba v hrnečku, ale i to je možnost, pokud máte hustší čokoládu. Nejdříve takto udělejte všechny bílé sušenky, pak do zbytku čokolády dejte malinko žlutého barviva, dobře promíchejte a můžete tvořit kuřátka. Těm jsem ještě po zaschnutí mázla štětcem po stranách čokoládu jako křidýlka.
Králičí uši vytvoříte tak, že odstřihnete nůžkami z velkého marshmallow bonbónu kolečko. Měkká hmota se tak sama vytvaruje do tvaru oušek. Z každého ouška odstřihněte dole špičku, namočte do čokolády a přilepte k sušence. Králičí tlapky jsou z cukrového zdobení ve tvaru kytičky, domalované jedlým fixem.
Ovečce vlnu vytvoříte také z marshmallow bonbónu, ktery rozstřiháte na malinké kousky.
Trojúhelníčky na kuřecí zobáčky vystřihněte z gumových bonbónů.
A je hotovo. Stačí lízátka dozdobit stužkou a potěšit malé koledníky:
Ať se povedou a udělají hodně radosti :)
Žádné komentáře:
Okomentovat